Body

California Endorsements

Statewide Constitutional Officers

  • Governor – Gavin Newsom
  • Lieutenant Governor – Ed Hernandez
  • Secretary of State – Alex Padilla*
  • State Treasurer - Fiona Ma
  • State Controller – Betty Yee*
  • State Superintendent of Public Instruction – Tony Thurmond
  • State Insurance Commissioner – Ricardo Lara
  • Attorney General - Xavier Becerra*

California Federal Candidates

  • U.S. Senate – Kevin de León
     
  • U.S. House of Representatives, CA-03 – John Garamendi*
  • U.S. House of Representatives, CA-17 – Ro Khanna*
  • U.S. House of Representatives, CA-27 – Judy Chu*
  • U.S. House of Representatives, CA-41 – Mark Takano*
  • U.S. House of Representatives, CA-45 – Katie Porter
  • U.S. House of Representatives, CA-47 – Alan Lowenthal*
  • U.S. House of Representatives, CA-48 – Harley Rouda
  • U.S. House of Representatives, CA-50 – Ammar Campa-Najjar

California State Senate

  • Senate (SD 2) – Mike McGuire*
  • Senate (SD 6) – Richard Pan*
  • Senate (SD 12) – Anna Caballero
  • Senate (SD 20) – Connie Leyva*
  • Senate (SD 22) – Mike Eng
  • Senate (SD 24) – Maria Elena Durazo
  • Senate (SD 30) – Holly Mitchell*
  • Senate (SD 36) – Marggie Castellano
  • Senate (SD 38) – Jeff Griffith

California State Assembly

  • Assembly (AD 5) – Carla Jean Neal
  • Assembly (AD 9) – Jim Cooper*
  • Assembly (AD 10) – Marc Levine*
  • Assembly (AD 13) – Susan Eggman*
  • Assembly (AD 15) – Jovanka Beckles
  • Assembly (AD 17) – David Chiu*
  • Assembly (AD 18) – Rob Bonta*
  • Assembly (AD 20) – Bill Quirk*
  • Assembly (AD 29) – Mark Stone*
  • Assembly (AD 30) – Robert Rivas
  • Assembly (AD 35) – Bill Ostrander
  • Assembly (AD 38) – Christy Smith
  • Assembly (AD 39) – Luz Rivas
  • Assembly (AD 41) – Chris Holden*
  • Assembly (AD 43) – Laura Friedman*
  • Assembly (AD 45) – Ankur Patel
  • Assembly (AD 46) – Adrin Nazarian*
  • Assembly (AD 47) – Eloise Gomez Reyes*
  • Assembly (AD 52) – Freddie Rodriguez*
  • Assembly (AD 54) – Sydney Kamlager
  • Assembly (AD 56) – Eduardo Garcia*
  • Assembly (AD 62) – Autumn Burke*
  • Assembly (AD 70) – Patrick O'Donnell*
  • Assembly (AD 71) – James Elia
  • Assembly (AD 75) – Alan Geraci
  • Assembly (AD 79) – Shirley Weber*
  • Assembly (AD 80) – Lorena Gonzalez Fletcher*

California State Board of Equalization

  • State Board of Equalization, District 2 – Malia Cohen
  • State Board of Equalization, District 3 –  Scott Svonkin

California Local Candidates

  • Alameda County District Attorney – Pamela Price
  • American River Floor Control District – Rachelanne Vander Werf
  • Berkeley City Council, District 1 – Igor Tegub
  • Berkeley City Council, District 4 – Kate Harrison*
  • Berkeley City Council, District 8 – Mary Kay Lacey
  • Butte County Supervisor, District 2 – Debra Lucero
  • Butte County Supervisor, District 3 – Tami Ritter
  • Chico City Council – Rich Ober & Scott Huber
  • Citrus Heights City Council – Porsche Middleton
  • Contra Costa District Attorney – Diana Becton
  • Cosumnes Community Services District – Jaclyn Moreno
  • Desert Healthcare District Board – Carole Rodgers*
  • Grover Beach, Mayor -  Jeff Lee
  • Long Beach Community College District (LBCCD) Board of Trustees – Uduak-Joe Ntuk
  • Monterey County Supervisor, District 2 – Regina Gage
  • Oakland City Council, District 2 – Nikki Fortunato Bas
  • Oakland City Council, District 4 – Ranked Ballot Endorsement
    1. Sheng Thao
    2. Nayeli Maxson
  • Oakley City Council - Sue Higgins
  • Pajaro Valley Unified School District Trustee – Jennifer Holm
  • Palomar Health Board of Directors – Hans Christian Sison*
  • Riverside County Supervisor, District 2– Penny Newman
  • Sacramento City Council, District 5 – Tamika L’Ecluse
  • Sacramento City Council, District 7 – Tristan Brown
  • Sacramento City Unified School District, Area 1 - Anna Molander
  • San Diego Assessor / Recorder / County Clerk – Matt Strabone
  • San Diego Board of Supervisors, District 4 – Nathan Fletcher
  • San Diego Board of Supervisors, District 5 – Michelle Gomez
  • San Diego County District Attorney – Geneviéve L. Jones-Wright
  • San Luis Obispo, Mayor – Heidi Harmon*
  • San Francisco Board of Supervisors, District 2 – Catherine Stefani
  • San Francisco Board of Supervisors, District 4 – Gordon Mar
  • San Francisco Board of Supervisors, District 6 – Matt Haney
  • San Francisco Board of Supervisors, District 8 – Rafael Mandelman
  • San Francisco Board of Supervisors, District 10 – Ranked Ballot Endorsement
    1. Tony Kelly
    2. Shamann Walton
  • San Francisco City College, Board of Trustees – Thea Selby
  • San Francisco, Mayor – Ranked Ballot Endorsement
    1. Jane Kim
    2. Mark Leno
  • San Luis Obispo Board of Supervisors, District 4 – Jimmy Paulding
  • San Mateo Community College District Board President – Richard Holober*
  • Santa Cruz County Supervisor, District 4 – Felipe Hernandez
  • Tracy City Council – Dotty Nygard
  • TriCity Board of Directors, District 2 – Jim Burlew

State and Local Measures

  • Statewide - SUPPORTED - Repeal of Costa-Hawkins Rent Control Law

  • Alameda County - SUPPORTED - Measure A, Child Care and Early Education
  • Oakland - SUPPORTED - Affordable Housing, closing the Substantial Rehabilitation loophole within Local Rent Ordinance
  • Sacramento - SUPPORTED - Renter Protection And Community Stabilization Charter Amendment
  • San Francisco - SUPPORTED - Proposition F, “No Eviction without Representation”, Right to Counsel
  • San Francisco - SUPPORTED - Proposition C, Universal Childcare for SF Families Initiative

 

* denotes incumbent candidate

** denotes dual endorsement